Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Aktuality > Výsadba zeleně v ulice Pardubická - Vyjádřete svůj názor v anketě

Výsadba zeleně v ulice Pardubická - Vyjádřete svůj názor v anketěDatum konání:
31.1.2014
Datum ukončení:
28.2.2014

Návrh výsadby zeleně - Habr obecný - Carpinus betulus Fastigiata

Habr obecný - Carpinus betulus Fastigiata

VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 8-12m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
   
   
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší)
4   (do -34°C)
 
Jeden z původních opadavých listnatých stromů z lesů našeho kontinentu – habr – se těší stále větší oblibě i v zahradách. Jeho různé kultivary jsou atraktivní tvarem i olistěním.
Fastigiata nebo také Pyramidalis je velmi elegantní strom sloupovitého růstu se vzpřímenými větvemi a jasně zelenými listy, které jsou varhanovitě skládané. Habr brzy zjara nalévá své listové pupeny, takže funguje jako sympatický posel konce zimy. Jeho jasně zelené listy se na podzim mění na sytě žlutou.
Jako solitér se uplatňuje v parcích a větších zahradách, ale zakomponovaný do skupiny dalších dřevin, kdy bude mít omezený prostor pro růst kořenů, lze použít i do středně velkých zahrad. Dá se velmi dobře na konci zimy stříhat, čímž si můžete vymodelovat téměř jakýkoli tvar. Nové výhony jsou vždy vzpřímené a pokud by po narašení pokazily tvar stromku či keře, je možné rostlinu jemně zastříhnout na začátku léta ještě jednou.
Tento sloupovitý habr nachází často uplatnění i v elegantních, vyšších živých plotech, kde je dobré ponechat jedné rostlině alespoň jeden metr na každou stranu od kmene. Není náročný na půdní typ. Nejlépe se mu daří na plném slunci. Mrazuvzdorný do min. -34°C.

Ulice Pardubická

"Vyjádřete svůj názor v anketě."


Komentáře


 • 31. 1. 2014 14:18
  Jarka
  OPADAVÝ

  Dobrý den, bydlím sice v Lesní ulici, ale chcete názor, tak píši.Proč zrovna opadavý, je sice hezký, ale kdo to bude uklízet to listí, bude to " všude ".S jedním OPADAVÝM stromem máme zkušenosti v ulici, navíc je moc vzrostlý a nedej bože, aby se současně sjela dvě auta pod stromem, tak jedno z nich bude určitě poškrábané od větví , prostě se nevejdou vedle sebe.
  Byla bych pro jinou zeleň a to neopadavou.
  Bričová J.